Środa, 7 czerwca 2023 r. Imieniny Roberta, Wiesława, Ariadny
Szukaj w serwisie
Do zadań pomocy instytucjonalnej należy:
Zapis artykułu 19 ustawy o pomocy społecznej mówi, że do zadań własnych samorządu powiatowego należy prowadzenie i rozwój infrastruktury domów pomocy społecznej o zasięgu ponadlokalnym, a także umieszczanie w nich skierowanych osób na podstawie decyzji administracyjnych.
Natomiast z zapisu w art. 20 cytowanej ustawy wynika, że do zadań z zakresu administracji rządowej realizowanej przez powiat należy prowadzenie i rozwój infrastruktury ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi.
Sposób realizacji wymienionych zadań w powiecie płockim następuje poprzez prowadzenie 6 domów pomocy społecznej o łącznej liczbie 672 miejsc statutowych oraz powiatowego ośrodka wsparcia, którym jest Środowiskowy Dom Samopomocy w Wyszogrodzie o statutowej liczbie 30 miejsc.
Funkcjonujące domy pomocy społecznej
Zgodnie z ogłoszeniem Starosty Płockiego z dnia 21 stycznia 2022 roku średni miesięczny koszt utrzymania mieszkańca w domach pomocy społecznej w roku 2022 wynosi:
Wszystkie wymienione placówki świadczą usługi bytowe, opiekuńcze, wspomagające i edukacyjne na poziomie obowiązujących standardów.
Zgodnie z zapisem art. 54, ust. 1 i 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej (Dz. U. z 2020 r. poz. 1876 ze zm.), osobie wymagającej całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, nie mogącej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych, przysługuje prawo do umieszczenia w domu pomocy społecznej. Osobę taką kieruje się do domu pomocy społecznej odpowiedniego typu, zlokalizowanego jak najbliżej miejsca zamieszkania osoby kierowanej.
Decyzję o skierowaniu do domu pomocy społecznej i decyzję ustalającą opłatę wydaje burmistrz/wójt gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania tej osoby w dniu jej kierowania do domu pomocy społecznej, natomiast decyzję o umieszczeniu w placówce wydaje starosta powiatu prowadzącego dom pomocy społecznej.
Pobyt w domu pomocy społecznej jest odpłatny do wysokości średniego miesięcznego kosztu utrzymania, który ustala w przypadku domów pomocy społecznej o zasięgu powiatowym - starosta i ogłasza w wojewódzkim dzienniku urzędowym, nie później niż do dnia 31 marca każdego roku (art. 60 ust.1,2 i 3 wymienionej ustawy).
Zobowiązani do wnoszenie odpłatności za pobyt w domu pomocy są:
Do domu pomocy społecznej kieruje się na podstawie:
Do wniosku, o którym mowa wyżej należy dołączyć:
Wszystkie wymienione wyżej dokumenty kompletuje ośrodek pomocy społecznej i wydaje decyzję o skierowaniu do domu, w przypadku skierowania do domu o zasięgu ponadgminnym, dokumenty te ośrodek przekazuje do właściwego ze względu na siedzibę domu powiatowego centrum pomocy rodzinie - zgodnie z zapisem § 8 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 sierpnia 2012 roku w sprawie domów pomocy społecznej (tekst jednolity: Dz. U. z 2018 roku, poz. 734).
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie nie ma wpływu na wybór domu przez mieszkańca lub gminę, w której zamieszkuje. Po zmianie przepisów gminy są jedynym organem decydującym i wydającym decyzje kierujące i wyznaczające odpłatność za pobyt w domu, a PCPR po ich otrzymaniu wydaje niezwłocznie decyzje o umieszczeniu we wskazanym przez gminę lub wybranym przez mieszkańca domu.
Szczegółowe informacje udzielane są w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, ul. Bielska 57 A lub telefonicznie pod numerem: 24 267 68 36.
08.04.2016