Czwartek, 8 czerwca 2023 r. Imieniny Medarda, Maksyma, Wilhelma
Szukaj w serwisie
Pomoc Instytucjonalna - domy pomocy społecznej
Dofinansowanie sportu, kultury, rekreacji i turystyki
tel. 24 267-67-93
Pomoc Instytucjonalna - warsztaty terapii zajęciowej
Program Wyrównywania różnic między regionami III
tel. 24 267-68-36, 24 267-68-43
Program „Aktywny samorząd”
Zaopatrzenie w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze
Likwidacja barier architektonicznych, technicznych i w komunikowaniu się
Dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych
tel. 24 267-68-34, 24 267-68-44
28.05.2018
Osoba niepełnosprawna składa wniosek o dofinansowanie do centrum pomocy rodzinie właściwego dla miejsca zamieszkania. Według ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeksu cywilnego - Dz. U. 2020 poz. 1740 zgodnie z:
Art. 25. [Domicilium]
Miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu.
Art. 26. [Domicilium dziecka]
§ 1
Miejscem zamieszkania dziecka pozostającego pod władzą rodzicielską jest miejsce zamieszkania rodziców albo tego z rodziców, któremu wyłącznie przysługuje władza rodzicielska lub któremu zostało powierzone wykonywanie władzy rodzicielskiej.
§ 2
Jeżeli władza rodzicielska przysługuje na równi obojgu rodzicom mającym osobne miejsce zamieszkania, miejsce zamieszkania dziecka jest u tego z rodziców, u którego dziecko stale przebywa. Jeżeli dziecko nie przebywa stale u żadnego z rodziców, jego miejsce zamieszkania określa sąd opiekuńczy.
Art. 27. [Domicilium osoby pozostającej pod opieką]
Miejscem zamieszkania osoby pozostającej pod opieką jest miejsce zamieszkania opiekuna.
Art. 28. [Zasada jednego miejsca zamieszkania]
Można mieć tylko jedno miejsce zamieszkania.
Osobą niepełnosprawną zgodnie z przepisami Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych jest osoba, która posiada stosowne orzeczenie. Orzeczenie o niepełnosprawności to dokument, który potwierdza, że dana osoba jest niepełnosprawna. Jest to dokument imienny - wydawany dla jednej, konkretnej osoby.
Od 1 stycznia 1998 r. podstawą do uznania osoby za niepełnosprawną jest wyłącznie orzeczenie wydane przez powiatowy lub wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności lub orzeczenie lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Orzeczenia innych organów, wydane po 31 grudnia 1997 r. nie stanowią podstawy do uznania osoby za niepełnosprawną w rozumieniu ustawy o rehabilitacji (.).
Orzeczenia o zaliczeniu do grupy inwalidzkiej, wydane przed 1 stycznia 1998 r., traktuje się na równi z odpowiednim orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności tylko jeżeli są nadal ważne.
Wyjątek stanowi orzeczenie III grupy inwalidztwa wydane przez organy orzecznicze Ministerstwa Obrony Narodowej i organy orzecznicze Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Traktowane jest ono jako orzeczenie o braku niepełnosprawności, ponieważ dotyczy osób zdolnych do pracy poza służbą. Zakwalifikowanie do lekkiego stopnia niepełnosprawności może mieć miejsce tylko wtedy, gdy orzeczenie o III grupie inwalidztwa z tytułu niezdolności do służby mundurowej zawiera równocześnie orzeczenie III grupy inwalidztwa z ogólnego stanu zdrowia.
Podstawa prawna
09.12.2021