Konferencja o zdrowiu psychicznym
Kadra OIK regularnie podnosi swoje kompetencje. Uczestniczenie w szkoleniach i konferencjach zapewnia nam bowiem nie tylko zwiększanie poziomu wiedzy i rozwój osobowy, ale też uniknięcie rutyny.
Tym razem był to udział w Konferencji MCPS „O zdrowiu psychicznym”, która odbyła się w dniu 18.09.2024 r. w Warszawie. Tematem wiodącym spotkania środowisk pomocowych z Mazowsza była kondycja psychiczna jednostek i zbiorowości.
W warunkach popandemicznych wymaga ona szczególnej troski, gdyż jak wyjaśniał prof. Paweł Bronowski: Pandemię mamy za sobą, ale nie mamy za sobą skutków pandemii. W jej wyniku ucierpiało bowiem nasze zapotrzebowanie na bodźce społeczne.
Prelegent zwrócił też uwagę na ważne i trudne zjawisko, jakim jest neuroróżnorodność dzieci i młodzieży. Osoby neuroatypowe gorzej reagują na sygnały społeczne – wyjaśniał. To z kolei, powoduje nieprzychylną reakcję ze strony ich środowisk reagujących śmiechem, agresją lub odrzuceniem.
Możemy jednak uniknąć wielu załamań społecznych, jak np. traumatyzacja osób neuroatypowych (m.in. ze spektrum autyzmu). Warunkiem jest tworzenie grup inkluzywnych, w których będziemy uczyć dzieci empatii i destygmatyzacji, tak by nie dopuścić do ksenofobii i innych zjawisk, które prowadzą do traumatyzacji.
Tym samym, wybrzmiało przesłanie, adresowane do różnych środowisk pracujących z dziećmi. Warto podkreślić, iż działania OIK wpisują się w te zalecenia, gdyż od początku funkcjonowania zajmujemy się profilaktyką organizując spotkania edukacyjne w terenie, w tym również na temat emocji i empatii.
Tym bardziej miło nam poinformować iż pierwsze powakacyjne spotkanie z dziećmi i młodzieżą na taki właśnie temat odbędzie jeszcze we wrześniu w Szkole Podstawowej w Leszczynie Szlacheckim, w której będziemy gościć na zaproszenie dyrekcji tej placówki.