Do zadań pomocy instytucjonalnej należy:
- wydawanie decyzji o umieszczeniu mieszkańców z powiaty płockiego i innych do domów funkcjonujących na terenie powiatu płockiego,
- wydawanie decyzji administracyjnych zmieniających wysokość ponoszonej odpłatności za pobyt w domach pomocy społecznej,
- prowadzenie rejestrów i list oczekujących na przyjęcie do domów pomocy społecznej,
- wydawanie decyzji administracyjnych dotyczących odpłatności rodziców za pobyt ich dzieci w domu pomocy społecznej,
- wydawanie decyzji dotyczących skierowań i odpłatności do Środowiskowego Domu Samopomocy,
- prowadzenie sprawozdawczości w zakresie stanu osobowego w domach pomocy społecznej,
- współpraca z domami pomocy społecznej w zakresie występujących problemów i prowadzenie korespondencji,
- współpraca z innymi centrami pomocy rodzinie i ośrodkami pomocy społecznej w zakresie umieszczania osób w domach pomocy społecznej powiatu płockiego,
- prowadzenie sprawozdawczości w zakresie funkcjonowania domów pomocy społecznej.
Zapis artykułu 19 ustawy o pomocy społecznej mówi, że do zadań własnych samorządu powiatowego należy prowadzenie i rozwój infrastruktury domów pomocy społecznej o zasięgu ponadlokalnym, a także umieszczanie w nich skierowanych osób na podstawie decyzji administracyjnych.
Natomiast z zapisu w art. 20 cytowanej ustawy wynika, że do zadań z zakresu administracji rządowej realizowanej przez powiat należy prowadzenie i rozwój infrastruktury ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi.
Sposób realizacji wymienionych zadań w powiecie płockim następuje poprzez prowadzenie 6 domów pomocy społecznej o łącznej liczbie 672 miejsc statutowych oraz powiatowego ośrodka wsparcia, którym jest Środowiskowy Dom Samopomocy w Wyszogrodzie – gmina Wyszogród, ul. Niepodległości 5a, 09-450 Wyszogród o statutowej liczbie 30 miejsc.
Funkcjonujące domy pomocy społecznej
Zgodnie z ogłoszeniem Starosty Płockiego z dnia 21 stycznia 2025 roku średni miesięczny koszt utrzymania mieszkańca w domach pomocy społecznej w roku 2025 wynosi:
- Dom Pomocy Społecznej w Brwilnie – dla osób dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie – 8.155,00 zł
- Dom Pomocy Społecznej w Goślicach – dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie – 8.496,00 zł
- Dom Pomocy Społecznej w Koszelewie – dla osób w podeszłym wieku oraz osób przewlekle somatycznie chorych – 8.190,00 zł
- Dom Pomocy Społecznej „Nad Jarem” w Nowym Miszewie – dla osób przewlekle psychicznie chorych i dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie – 8.125,00 zł
- Dom Pomocy Społecznej im. Jacka Kuronia w Wyszogrodzie – dla osób przewlekle somatycznie chorych – 8.420,00 zł
- Dom Pomocy Społecznej w Zakrzewie – dla osób przewlekle psychicznie chorych – 8.065,00 zł
Wszystkie wymienione placówki świadczą usługi bytowe, opiekuńcze, wspomagające i edukacyjne na poziomie obowiązujących standardów.
Zgodnie z zapisem art. 54, ust. 1 i 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej (Dz. U. z 2023 r. poz. 901 z późn. zm.), osobie wymagającej całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, nie mogącej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych, przysługuje prawo do umieszczenia w domu pomocy społecznej. Osobę taką kieruje się do domu pomocy społecznej odpowiedniego typu, zlokalizowanego jak najbliżej miejsca zamieszkania osoby kierowanej.
Decyzję o skierowaniu do domu pomocy społecznej i decyzję ustalającą opłatę wydaje burmistrz/wójt gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania tej osoby w dniu jej kierowania do domu pomocy społecznej, natomiast decyzję o umieszczeniu w placówce wydaje starosta powiatu prowadzącego dom pomocy społecznej.
Pobyt w domu pomocy społecznej jest odpłatny do wysokości średniego miesięcznego kosztu utrzymania, który ustala w przypadku domów pomocy społecznej o zasięgu powiatowym – starosta i ogłasza w wojewódzkim dzienniku urzędowym, nie później niż do dnia 31 marca każdego roku (art. 60 ust.1,2 i 3 wymienionej ustawy).
Zobowiązani do wnoszenie odpłatności za pobyt w domu pomocy są:
- mieszkaniec domu, nie więcej jednak niż 70% swojego dochodu,
- rodzina zobowiązana do alimentacji,
- gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej – w wysokości różnicy między średnim kosztem utrzymania w domu pomocy społecznej a opłatami wnoszonymi przez wymienione wyżej osoby.
Do domu pomocy społecznej kieruje się na podstawie:
- pisemnego wniosku osoby ubiegającej się o umieszczenie w domu, złożonego do ośrodka pomocy społecznej właściwego ze względu na jej miejsce zamieszkania lub pobytu w dniu jej kierowania. Za zgodą osoby ubiegającej się lub jej przedstawiciela ustawowego, wniosek może zgłosić inna osoba fizyczna lub prawna, ośrodek pomocy społecznej, a także powiatowe centrum pomocy,
- rodzinnego wywiadu środowiskowego przeprowadzonego przez pracownika socjalnego ośrodka pomocy społecznej właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu osoby ubiegającej się w dniu jej kierowania, zawierającego w szczególności pisemne stwierdzenie braku możliwości zapewnienia usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania przez rodzinę i gminę.
Do wniosku, o którym mowa wyżej należy dołączyć:
- decyzję o przyznaniu osobie ubiegającej się zasiłku stałego,
- decyzję organu emerytalno-rentowego ustalającego wysokość emerytury lub renty. W obu przypadkach musi być pisemna zgoda na ponoszenie opłaty za pobyt w domu, a także zgoda na jej potrącenie przez ośrodek pomocy społecznej lub właściwy organ emerytalno-rentowy.
- oświadczenia o wysokości dochodu osoby ubiegającej się, małżonka oraz rodziny zobowiązanej do alimentacji.
Wszystkie wymienione wyżej dokumenty kompletuje ośrodek pomocy społecznej i wydaje decyzję o skierowaniu do domu, w przypadku skierowania do domu o zasięgu ponadgminnym, dokumenty te ośrodek przekazuje do właściwego ze względu na siedzibę domu powiatowego centrum pomocy rodzinie – zgodnie z zapisem § 8 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 sierpnia 2012 roku w sprawie domów pomocy społecznej (tekst jednolity: Dz. U. z 2018 roku, poz. 734).
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie nie ma wpływu na wybór domu przez mieszkańca lub gminę, w której zamieszkuje. Po zmianie przepisów gminy są jedynym organem decydującym i wydającym decyzje kierujące i wyznaczające odpłatność za pobyt w domu, a PCPR po ich otrzymaniu wydaje niezwłocznie decyzje o umieszczeniu we wskazanym przez gminę lub wybranym przez mieszkańca domu.
Szczegółowe informacje udzielane są w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Płocku, ul. Bielska 57 A lub telefonicznie pod numerami: (24) 267 67 91 lub (24) 267 67 93.