Mediacja czy proces sądowy?
„Mediacja czy proces sądowy?” Pod takim tytułem Ośrodek Interwencji Kryzysowej zrealizował dniu 18.10.2024 r. warsztaty edukacyjne dla uczniów Zespołu Szkół im. St. Staszica w Gąbinie. Działania OIK podjęte w tej formie wpisywały się w przypadający w okresie 14.10.2024 r. – 18.10.2024 r. Międzynarodowy Tydzień Mediacji.
Propagowanie idei mediacji jako alternatywnej metody rozwiązywania sporów, to w istocie działania profilaktyczne, do których OIK włączył się w uzgodnieniu Sądem Okręgowym w Płocku. W ten sposób działamy bowiem na rzecz zapobiegania destruktywnym skutkom konfliktów. Dlatego też, przedstawiliśmy młodzieży procedurę mediacji, która w zestawieniu z procesem sądowym okazuje się: szybsza, tańsza i mniej sformalizowana.
Tym samym, zastosowanie mediacji zamiast procesu sądowego lub w jego trakcie, pozwala szybciej zakończyć konflikt i uniknąć uciążliwości związanych z postępowaniem w sądzie (lub z nie rozwiązanym konfliktem). Jest to korzystne tym bardziej, gdy zauważymy, iż sam konflikt nie jest niczym złym. Przeciwnie, może on nawet przynieść wiele korzyści, gdy np. jest nośnikiem zmiany / postępu lub sprzyja integracji czy zacieśnianiu więzi.
Aby tak się stało, konieczne jest jednak zastosowanie przez strony właściwej strategii czyli nastawienia do konfliktu. Decydujące dla jego rozwiązania lub przynajmniej złagodzenia okazuje się bowiem nastawienie stron na podjęcie współpracy lub osiągnięcie kompromisu. Tylko te strategie umożliwiają zakończenie konfliktu na zasadzie: wygrany – wygrany, a więc w sposób zadawalający obie strony (ugoda mediacyjna).
A zatem, konflikt i co dalej? Wszyscy wiedzą, że można iść do sądu, ale czy po sprawiedliwość, gdy o wyniku procesu rozstrzyga arbitralnie sąd? Na te, i inne pytania, odpowiedzi dostarczyły treści przygotowane w formie kolorowej prezentacji i podane przy zastosowaniu aktywizujących metod nauczania w ramach warsztatów zorganizowanych przez Ośrodek Interwencji Kryzysowej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Płocku.