Integrujemy aktywnie!
Projekty współfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Poddziałania 7.1.2 „Rozwój i rozpowszechnianie aktywnej integracji przez powiatowe centra pomocy rodzinie” mają na celu nie tylko wsparcie psychologiczne i zawodowe uczestników, ale również ich integrację, która zapobiega wykluczeniu społecznemu.
Żadnego z tych elementów nie zabrakło na dwudniowych warsztatach z psychologiem i doradcą zawodowym organizowanych przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Płocku w ramach projektu „Aktywna integracja w powiecie płockim”. W Ośrodku Szkoleniowo – Wypoczynkowym „MAZOWSZE” w Soczewce k/Płocka 7 i 8 czerwca br. doradca zawodowy Pani Iwona Świtalska i psycholog Pani Elżbieta Bentlewska – przeprowadziły warsztaty dotyczące analizy lokalnego rynku pracy, odkrywania własnych kompetencji i predyspozycji zawodowych, metod poszukiwania pracy, zasad sporządzania życiorysu zawodowego oraz listu motywacyjnego, analizy obrazu samego siebie w kategoriach mocnych i słabych stron, ustalenia celów rozwoju osobistego i zawodowego. Dodatkowo organizatorzy zapewnili konsultacje i wykłady z prawnikiem z zakresu praw osób niepełnosprawnych oraz innych kwestii prawnych interesujących uczestników spotkania.
Uczestnicy – osoby niepełnosprawne, osoby nieaktywne zawodowe z tytułu opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny oraz wychowankowie zastępczych form opieki – mieli zapewnione dodatkowe zajęcia oraz liczne atrakcje. Pani Urszula Zadrożna – Masłowska – Kierownik Działu Pomocy Instytucjonalnej, przybliżyła osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom zasady korzystania z warsztatów terapii zajęciowej oraz zasady umieszczania w domach pomocy społecznej. Następnie Pani Anna Lipińska – pracownik Działu Pomocy Osobom Niepełnosprawnym – przedstawiła zasady przyznawania dofinansowań z PFRON. Natomiast Pani Agnieszka Rzepecka – pracownik socjalny Działu Pomocy Rodzinie – zapoznała wychowanków z kolejnym z etapów projektu; omówiła kwestie dotyczące kursów zawodowych oraz zasady udzielania wsparcia na usamodzielnianie. Dodatkową atrakcją były warsztaty fotograficzne prowadzone pod kierownictwem Pani Anny Sobocińskiej – pracownika Działu Pomocy Osobom Niepełnosprawnym, która dodatkowo zajmuje się promocją projektu.
Uczestnicy bardzo szybko się zapoznali i zintegrowali, wymieniali własne doświadczenia, smutki i radości związane z niepełnosprawnością. Doskonałą okazją do integracji był grill połączony z zabawą taneczną zorganizowany wieczorem pierwszego dnia pobytu. Organizatorzy zapewnili bezpłatne wyżywienie, nocleg i dowóz do miejsca warsztatów.