Trening umiejętności komunikacyjnych dla uczestników i uczestniczek projektu pt. „Aktywizacja społeczno-zawodowa osób wykluczonych w powiecie płockim”
W ramach projektu pt. „Aktywizacja społeczno-zawodowa osób wykluczonych w powiecie płockim” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Osi Priorytetowej IX „Wspieranie włączenia społecznego i walka z ubóstwem, Działania 9.1 Aktywizacja społeczno-zawodowa osób wykluczonych i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020 dla jego uczestników i uczestniczek zorganizowano trening umiejętności komunikacyjnych.
W dniach 17-18 października 2017 r. trening zorganizowano dla 15 osób z niepełnosprawnością i 15 osób stanowiących otoczenie osób z niepełnosprawnością. Natomiast w terminie 23 – 24 października 2017 r. uczestnikami warsztatów było 60 osób, w tym 15 wychowanków przebywających w pieczy zastępczej w wieku 15 – 18 lat, 15 wychowanków przebywających w pieczy zastępczej lub opuszczających pieczę zastępczą w wieku 18 – 25 lat i 30 osób stanowiących otoczenie wychowanków pieczy zastępczej.
Szkolenia odbyły się w Hotelu „Kuźnia Napoleońska” w Paprotni, a przeprowadzili je trenerzy z firmy CSW DELTA Jakub Błaszczyk z Ostrowca Świętokrzyskiego. Trenerzy zadbali o atmosferę sprzyjającą współpracy i wymianie doświadczeń między uczestnikami. Podczas zajęć uczestnicy zdobywali wiedzę niezbędną do tworzenia prawidłowych związków i relacji z innymi ludźmi. Trenerzy na zajęciach wykorzystywali różnorodne metody pracy z uczestnikami np.: odgrywanie ról – psychodrama i pantomima, symulacje i studia przypadków, ćwiczenia interakcyjne, gry i zabawy dydaktyczne czy dyskusje moderowane.
Trening umiejętności komunikacyjnych dotyczył:
- komunikacji werbalnej i niewerbalnej, tonacji głosu, mimiki i gestów,
- informacji zwrotnej w komunikacji interpersonalnej,
- umiejętności tworzenia prawidłowych relacji z innymi ludźmi,
- poprawnej komunikacji w rodzinie,
- komunikacji międzypokoleniowej – różnica pokoleń,
- pokonywania lęku w kontaktach interpersonalnych,
- komunikowania własnych emocji,
- radzenia sobie z trudnymi uczuciami,
- poznania i przećwiczenia narzędzi konstruktywnego komunikowania się,
- zarządzania sytuacjami trudnymi w kontakcie z drugą osobą,
- sztuki negocjacji i kompromisu,
- wzmacniania osób z niepełnosprawnością i wychowanków poprzez stosowanie prawidłowych komunikatów i stosowanie pochwał.