Warsztaty z psychologiem i pedagogiem dla rodzin zastępczych oraz wychowanków tych rodzin
W dniach 21-22 lipca 2012 roku w Ośrodku Rekreacyjno-Szkoleniowym w Cierszewie odbyły się warsztaty z zakresu motywacji i umiejętności psychospołecznych z psychologami i pedagogiem. Uczestnikami warsztatów były rodziny zstępcze zagrożone wykluczeniem społecznym oraz wychowankowie tych rodzin, łącznie wzięło w nich udział 60 osób.
W ramach warsztatów wyodrębniono trzy grupy zajęciowe:
- grupę rodziców zastępczych,
- grupę dzieci w wieku 12 – 17 lat,
- grupę dzieci w wieku 3 – 11 lat.
Warsztaty były prowadzone przez 3 psychologów, współpracujących ze Specjalistyczną Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną „ĄĘ” w Płocku. Celem warsztatów dla rodzin zastępczych było podniesienie kompetencji społecznych uczestników, szczególnie w zakresie komunikacji interpersonalnej oraz metod rozwiązywania konfliktów, nauka form radzenia sobie ze stresem a także z uczuciami smutku i złości (wprowadzenie elementów treningu zastępowania agresji), wyposażenie uczestników w wiedzę o dostępnych instytucjach oraz osobach udzielających pomocy i wsparcia w sytuacjach problemowych.
Dla grupy dzieci w wieku 12 – 17 lat celem zajęć było:
- przedstawienie „aktu działania”,
- kształtowanie świadomości konieczności realizowania: celów konkretnych, zadań, czynności,
- wskazanie na trudności, przeszkody, problemy w realizacji zadań,
- kształtowanie umiejętności pokonywania trudności i rozwiązywania problemów.
Dla grupy dzieci w wieku 3 – 11 lat koncepcja zajęć zakładała, że ujawnione przez dziecko umiejętności społeczne w jednej grupie, będą się pojawiały również innych grupach. Dlatego też stworzenie warunków do zdobywania pozytywnych doświadczeń, budowania pozytywnych relacji zwiększają szansę na ich powielanie poza realiami warsztatowymi.
Zajęcia zostały zaplanowane w sposób umożliwiający naukę umiejętności społecznych, trenowanie korzystania z nabywanych umiejętności oraz usprawnianie odruchów kontrolujących popędy i emocje.