Warsztaty aktywizacyjno-motywacyjne i Warsztaty z zakresu podniesienia kompetencji życiowych i umiejętności społecznych w ramach projektu pt.: „Aktywizacja społeczno-zawodowa osób z niepełnosprawnością w powiecie płockim”
W związku z realizacją zadania nr 2 i nr 7 Projektu pt. „Aktywizacja społeczno-zawodowa osób z niepełnosprawnością w powiecie płockim” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Osi Priorytetowej IX Wspieranie włączenia społecznego i walka z ubóstwem, Działania 9.1 Aktywizacja społeczno-zawodowa osób wykluczonych i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020, dla 100 uczestników projektu z 6 warsztatów terapii zajęciowej (skrót: WTZ) działających na terenie powiatu płockiego w miesiącach czerwiec-sierpień 2021 roku przeprowadzono Warsztaty aktywizacyjno-motywacyjne i Warsztaty z zakresu podniesienia kompetencji życiowych i umiejętności społecznych. Podczas realizacji zadania zastosowano się do określonych ograniczeń, nakazów i zakazów zgodnie z przepisami prawa, w związku ze stanem epidemii wywołanym zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 i chorobą COVID-19 na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Przeprowadzono 72 godziny Warsztatów aktywizacyjno-motywacyjnych w celu aktywizacji i motywacji uczestników, co umożliwi im poprawę sytuacji życiowej, w tym wejście na rynek pracy. Ramowy program warsztatów dotyczył w szczególności:
- zrozumienia warunków skutecznego motywowania siebie do pracy,
- motywacji do aktywności zawodowej, w tym poszukiwania pracy,
- nabycia wiedzy na temat mechanizmu powstawania motywacji,
- zdobycia umiejętności motywowania siebie.
Warsztaty z zakresu podniesienia kompetencji życiowych i umiejętności społecznych również obejmowały 72 godziny i zostały przeprowadzone w celu podniesienia kompetencji życiowych uczestników, w tym przygotowania ich i umożliwienia im wejścia na rynek pracy oraz podwyższenia poziomu funkcjonowania społecznego uczestników, podnoszenia ich samooceny i obniżania lęku społecznego wynikającego z sytuacji życiowej w jakiej się znajdują, tj. niepełnosprawności. Ramowy program warsztatów dotyczył w szczególności:
- poznania własnego potencjału, słabych i mocnych stron,
- pracy nad zmianą,
- umiejętności radzenia sobie ze stresem,
- pobudzania i rozwoju aktywnego działania w kreowaniu własnej przyszłości,
- wiedzy o procesie uczenia się,
- nabycia umiejętności określania priorytetów zadań w czasie pracy.
- rolę poczucia własnej wartości,
W warsztatach udział wzięło:
- 39 uczestników z Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Domu Pomocy Społecznej „Nad Jarem” w Nowym Miszewie,
- 15 uczestników z Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Spółdzielni Socjalnej Osób Prawnych „Centrum Usług Środowiskowych” w Mirosławiu,
- 15 uczestników z Warsztatu Terapii Zajęciowej Fundacji Panaceum w Koszelewie,
- 15 uczestników z Warsztatu Terapii Zajęciowej Fundacji Panaceum w Machcinie,
- 11 uczestników z Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Domu Pomocy Społecznej w Zakrzewie,
- 5 uczestników z Warsztatu Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia Akademia Praktyki i Innowacji w Męczeninie