Wyjazd edukacyjno-integracyjny dla rodzin z terenu gminy Bulkowo w ramach projektu „Deinstytucjonalizacja usług na rzecz dzieci i młodzieży w powiecie płockim”
W związku z realizacją zadania nr 1 – Wsparcie rodziny w ramach projektu „Deinstytucjonalizacja usług na rzecz dzieci i młodzieży w powiecie płockim” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Osi Priorytetowej IX „Wspieranie włączenia społecznego i walka z ubóstwem”, Działania 9.2 „Usługi społeczne i usługi opieki zdrowotnej”, Poddziałania 9.2.1 „Zwiększenie dostępności usług społecznych” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020, w dniach 02-03 lipca 2018 r. w Ośrodku Rekreacji, Rehabilitacji i Wypoczynku „12 Dębów” w Zaździerzu odbył się „Wyjazd edukacyjno-integracyjny” dla rodzin objętych asystą rodzinną z terenu gminy Bulkowo zorganizowany przez Partnera Projektu – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bulkowie przy współpracy z Agencją Eventową RECON z Płocka. W wyjeździe wzięły udział osoby objęte wsparciem projektowym wraz z dziećmi. Uczestnikom zapewniono noclegi, wyżywienie i transport na miejsce realizacji.
Podczas wyjazdu dla rodziców i dzieci zorganizowano atrakcje i wspólne zajęcia integracyjne:
- „kącik animacji” z malowankami, zabawami chustą klanzy (chusta klanzy jest chustą animacyjną przypominającą kolorowy spadochron, stanowi pomoc dydaktyczną podczas zabaw z dziećmi), tunelem animacyjnym, mega grami itp.,
- „eko strefę”, gdzie dzieci mogły wykonać własnoręcznie ekologiczne rzeczy, przydatne w życiu codziennym m.in. kolorowe mydełka glicerynowe,
- „mega twister” popularną zabawę grupową na świecie, którą powiększono do mega rozmiarów,
- turniej rodzinny, który zintegrował uczestników i dostarczył mnóstwo radości i śmiechu uczestnikom.
Wyjazd miał na celu ukazanie uczestnikom możliwości spędzania czasu wolnego oraz kształtowanie wśród członków rodzin umiejętności spędzania czasu wolnego z najbliższymi. W ramach wyjazdu przeprowadzono również zajęcia edukacyjno-motywujące. Zajęcia z psychologiem dla rodziców, podczas których mogli trenować kompetencje i umiejętności rodzicielskie oraz zajęcia z pedagogiem dla dzieci, podczas których najmłodsi dowiedzieli się jak powinna wyglądać prawidłowa komunikacja w rodzinie, jak panować nad emocjami i jak utrzymywać pozytywne relacje z rodzicami.