Dofinansowanie ze środków PFRON do organizacji sportu, kultury, rekreacji i turystyki osób niepełnosprawnych - Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Płocku

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Płocku PCPR Dział Rehabilitacji i Pomocy Instytucjonalnej Dofinansowanie ze środków PFRON do organizacji sportu, kultury, rekreacji i turystyki osób niepełnosprawnych

Dofinansowanie ze środków PFRON do organizacji sportu, kultury, rekreacji i turystyki osób niepełnosprawnych

I. Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 44 z późn. zm.).
  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (Dz. U. z 2015 r. poz. 926 z późn. zm.).

II. Przedmiot dofinansowania:

Celem wsparcia jest dofinansowanie i zwiększenie aktywności osób niepełnosprawnych w obszarze sportu, kultury, rekreacji i turystyki.

Dofinansowanie nie obejmuje kosztów realizacji zadania poniesionych przed przyznaniem środków finansowych i zawarciem umowy o dofinansowanie ze środków PFRON.

Dofinansowaniem mogą być objęte tylko osoby niepełnosprawne zamieszkałe na terenie powiatu płockiego. W przypadku osób zamieszkałych na terenie innych powiatów, przewidzianych jako uczestnicy planowanej imprezy, wniosek należy również złożyć do powiatowego centrum pomocy rodzinie właściwego do miejsca zamieszkania osób niepełnosprawnych.

III. Kto może ubiegać się o dofinansowanie ze środków Funduszu:

O dofinansowanie ze środków PFRON organizacji sportu, kultury, rekreacji i turystyki dla osób niepełnosprawnych mogą ubiegać się osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, jeżeli:

  • prowadzą działalność na rzecz osób niepełnosprawnych przez okres co najmniej 2 lat przed dniem złożenia wniosku;
  • udokumentują zapewnienie odpowiednich do potrzeb osób niepełnosprawnych warunków technicznych i lokalowych do realizacji zadania;
  • dokumentują posiadanie środków własnych lub pozyskanych z innych źródeł na sfinansowanie przedsięwzięcia w wysokości nieobjętej dofinansowaniem ze środków PFRON.

IV. Komu nie przysługuje dofinansowanie ze środków PFRON:

Dofinansowanie ze środków Funduszu nie przysługuje, jeżeli Wnioskodawca ma zaległości wobec Funduszu lub był, w ciągu trzech lat przed złożeniem wniosku, stroną umowy o dofinansowanie ze środków Funduszu, rozwiązanej z przyczyn leżących po stronie Wnioskodawcy.

V. Sposób realizacji i wysokość dofinansowania:

Podstawę dofinansowania zadania ze środków Funduszu stanowi umowa zawarta przez Starostę Powiatu Płockiego z osobą prawną lub jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej. Wysokość dofinansowania organizacji sportu, kultury, rekreacji i turystyki osób niepełnosprawnych wynosi do 60% kosztów przedsięwzięcia. Udział własny Wnioskodawcy wynosi minimum 40% kosztów przedsięwzięcia.

VI. Miejsce i termin składania wniosków:

Wniosek o dofinansowanie ze środków Funduszu składa się w terminie do dnia 30 listopada roku poprzedzającego realizację zadania w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Płocku, ul. Bielska 57a 09-400 Płock, właściwym dla miejsca zamieszkania osób niepełnosprawnych objętych wnioskiem o dofinansowanie lub za pośrednictwem Systemu Obsługi Wsparcia (https://sow.pfron.org.pl/).

VII. Dokumenty do pobrania:

VIII. Załączniki wymagane do wniosku:

  1. aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego lub inny dokument potwierdzający status prawny Wnioskodawcy (wymagane tylko w przypadku zmiany danych w rejestrze przedsiębiorców KRS).
  2. aktualny Statut/Regulamin – kserokopia poświadczona za zgodność z oryginałem przez osoby upoważnione do reprezentacji Wnioskodawcy.
  3. Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych.
  4. Oświadczenia Wnioskodawcy- załącznik do wniosku.
  5. Kopia pełnomocnictwa do zawierania umów w przypadku organizacji nie posiadającej osobowości prawnej.
  6. W przypadku, gdy Wnioskodawca jest podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą, w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2024 r. poz. 17 z późn. zm.):
    1. Zaświadczenie o pomocy de minimis otrzymanej w okresie obejmującym bieżący rok kalendarzowy oraz dwa poprzedzające go lata kalendarzowe albo oświadczenie o nieskorzystaniu z pomocy de minimis w tym okresie.
    2. Informacje o każdej pomocy innej niż de minimis, jaką otrzymał w odniesieni do tych samych kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą oraz na dany projekt inwestycyjny, z którym jest związana pomoc de minimis.
  7. W przypadku Wnioskodawca jest pracodawcą prowadzącym Zakład Pracy Chronionej, oprócz wyżej wymienionych załączników również:
    1. Potwierdzoną kopię decyzji w sprawie przyznania statusu zakładu pracy chronionej. Informację o wysokości oraz sposobie wykorzystania środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych za okres trzech miesięcy przed dniem złożenia wniosku.
    2. Zaświadczenie o pomocy de minimis otrzymanej w okresie obejmującym bieżący rok kalendarzowy oraz dwa poprzedzające go lata kalendarzowe albo oświadczenie o nieskorzystaniu z pomocy de minimis w tym okresie.
    3. Informacje o każdej pomocy innej niż de minimis, jaką otrzymał w odniesieniu do tych samych kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą oraz na dany projekt inwestycyjny, z którym jest związana pomoc de minimis.

Złożenie wniosku nie jest równoznaczne z przyznaniem dofinansowania. Dofinansowanie będzie przyznawane do wyczerpania środków PFRON przyznanych powiatowi na realizację zadań na dany rok kalendarzowy. W przypadku znacznego niedoboru środków na dany rok, mogą zostać wprowadzone dodatkowe ograniczenia przy ubieganiu się o przyznanie dofinansowania.

Kompletne wnioski są rozpatrywane w ciągu 30 dni od dnia złożenia. W przypadku braku środków finansowych z PFRON wnioski będą rozpatrzone negatywnie. Aby ubiegać się o dofinansowanie należy ponownie złożyć komplet dokumentów.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 PCPR w Płocku. Projekt i wykonanie: Hedea.pl