Turnus rehabilitacyjny jest to zorganizowana forma aktywnej rehabilitacji połączona z elementami wypoczynku, której celem jest ogólna poprawa psychofizycznej sprawności oraz rozwijanie umiejętności społecznych uczestników, między innymi przez nawiązywanie i rozwijanie kontaktów społecznych, realizację i rozwijanie zainteresowań, a także przez udział w innych zajęciach przewidzianych programem turnusu. Turnus trwa 14 dni.
Osoba niepełnosprawna ubiegająca się o dofinansowanie uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym musi złożyć do PCPR „Wniosek o dofinansowanie ze środków PFRON uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym” wraz z niżej wymienionymi dokumentami:
- aktualne orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności (lub orzeczenie równoważne),
- wypełniony przez lekarza „Wniosek o skierowanie na turnus rehabilitacyjny”,
- klauzulę informacyjną o przetwarzaniu danych osobowych,
- zaświadczenie o pobieraniu nauki (w przypadku osoby niepełnosprawnej w wieku 16-24 lat uczącej się i niepracującej),
- zaświadczenie sądowe (w przypadku ubezwłasnowolnienia wnioskodawcy).
Dofinansowanie może również objąć opiekuna osoby niepełnosprawnej (osoby niepełnosprawne ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności albo równoważnym oraz osoby do 16-tego roku życia) jeżeli taka opieka jest konieczna i zostanie wskazana oraz uzasadniona przez lekarza wypełniającego skierowanie na turnus.
Informacja o wysokości przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, ogłaszana jest przez Prezesa GUS w formie komunikatu w Dzienniku Urzędowym RP „Monitor Polski i na stronie internetowej https://www.pfron.org.pl/pracodawcy/wplaty-obowiazkowe/przecietne-wynagrodzenie/.
Wysokość dofinansowania wynosi odpowiednio:
- 30% przeciętnego wynagrodzenia – dla osoby niepełnosprawnej ze znacznym stopniem niepełnosprawności, osoby niepełnosprawnej w wieku do 16 roku życia oraz osoby niepełnosprawnej w wieku 16-24 lat uczącej się i niepracującej, bez względu na stopień niepełnosprawności,
- 27% przeciętnego wynagrodzenia – dla osoby niepełnosprawnej z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności,
- 25% przeciętnego wynagrodzenia – dla osoby niepełnosprawnej z lekkim stopniem niepełnosprawności,
- 20% przeciętnego wynagrodzenia – dla opiekuna osoby niepełnosprawnej,
- 20% przeciętnego wynagrodzenia – dla osoby niepełnosprawnej zatrudnionej w zakładzie pracy chronionej, niezależnie od posiadanego stopnia niepełnosprawności.
Ważne!
To osoba niepełnosprawna decyduje o terminie wyjazdu i wyborze ośrodka, do którego chce pojechać. Miejsce i termin turnusu osoba niepełnosprawna wybiera po otrzymaniu dofinansowania.
Organizator turnusu musi być uprawniony do organizowania turnusu, który osoba niepełnosprawna, wybierze, a ośrodek uprawniony do przyjmowania osób niepełnosprawnych z określonymi w orzeczeniu lub we wniosku lekarskim dysfunkcjami lub schorzeniami.
Ponadto ośrodek i organizator turnusu muszą posiadać odpowiednio wpis do rejestru ośrodków i organizatorów, obejmujący okres trwania turnusu wybranego przez osobę niepełnosprawną.
W przypadku posiadania przez osobę niepełnosprawną orzeczenia wydanego na czas określony turnus musi odbyć się w czasie trwania tego orzeczenia.
Aktualne informacje o ośrodkach i organizatorach turnusów rehabilitacyjnych posiadających wpisy do rejestrów wojewodów dostępne są pod adresem: empatia.mpips.gov.pl.
https://pcpr.plock.pl/wp-content/uploads/2024/05/wniosek_turnusy_wybor_2019_12.docInformację o wybranym turnusie osoba niepełnosprawna składa do PCPR w Płocku w terminie 30 dni od dnia otrzymania powiadomienia o przyznanym dofinansowaniu nie później jednak niż na 21 dni przed dniem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego na druku: Informacja o wyborze turnusu rehabilitacyjnego.
W przypadku, gdy wybrany turnus nie spełnia wymaganych warunków, PCPR w terminie 7 dni zawiadamia osobę niepełnosprawną o konieczności zmiany ośrodka lub organizatora turnusu. Brak zmiany powoduje nieprzekazanie przyznanego dofinansowania. Skrócenie uczestnictwa w turnusie osoby niepełnosprawnej i opiekuna z przyczyn innych niż losowe powoduje, iż koszty pobytu na turnusie ponosi uczestnik.
Osoba niepełnosprawna może ubiegać się o dofinansowanie ze środków Funduszu uczestnictwa w turnusie, jeżeli przeciętny miesięczny dochód, w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych, podzielony przez liczbę osób we wspólnym gospodarstwie domowym, obliczony za kwartał poprzedzający miesiąc złożenia wniosku nie przekracza kwoty:
- 50% przeciętnego wynagrodzenia na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym,
- 65% przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej.
W przypadku przekroczenia kwot dochodu, kwotę dofinansowania pomniejsza się o kwotę, o którą dochód ten został przekroczony.
W przypadku uzasadnionym trudną sytuacją materialną lub losową osoby niepełnosprawnej dofinansowanie ze środków Funduszu uczestnictwa w turnusie tej osoby lub dofinansowanie uczestnictwa jej opiekuna może zostać przyznane bez pomniejszania kwoty dofinansowania pomimo przekroczenia kwot dochodu.
Kwota dofinansowania do uczestnictwa w turnusie przyznana osobie niepełnosprawnej jest przekazywana na rachunek bankowy organizatora turnusu.
Wnioski o dofinansowanie wyżej wymienionych zadań ze środków PFRON należy składać do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Płocku, ul. Bielska 57 A, 09-400 Płock. Szczegółowe informacje udzielane są w siedzibie Centrum lub telefonicznie 24 267-68-34.
Złożenie wniosku nie jest równoznaczne z przyznaniem dofinansowania. Dofinansowanie będzie przyznawane do wyczerpania środków PFRON przyznanych powiatowi na realizację zadań na dany rok kalendarzowy. W przypadku znacznego niedoboru środków na dany rok, mogą zostać wprowadzone dodatkowe ograniczenia przy ubieganiu się o przyznanie dofinansowania.
Kompletne wnioski są rozpatrywane w ciągu 30 dni od dnia złożenia. W przypadku braku środków finansowych z PFRON wnioski będą rozpatrzone negatywnie. Aby ubiegać się o dofinansowanie należy ponownie złożyć komplet dokumentów.