Zaopatrzenie - Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Płocku

Dofinansowanie do zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze może być udzielone jeżeli dochód netto osoby niepełnosprawnej za rok poprzedzający złożenie wniosku nie przekracza:

  • Na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym 50% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.
  • W przypadku osoby samotnej 65% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

Zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze – działanie to dzieli się na dwa zadania:

Dofinansowanie do zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny

Sprzęt rehabilitacyjny jest to sprzęt niezbędny do prowadzenia zajęć rehabilitacyjnych w warunkach domowych mających za zadanie osiągnięcie przy aktywnym uczestnictwie osoby niepełnosprawnej możliwie najwyższego poziomu jej funkcjonowania, jakości życia i integracji społecznej. Jednak taki sprzęt musi być zalecony przez lekarza specjalistę, ponieważ nie przy każdej jednostce chorobowej może być zastosowany dany sprzęt rehabilitacyjny.

Ważne!

Osoba niepełnosprawna nie może dokonać zakupu sprzętu rehabilitacyjnego przed podjęciem decyzji przez PCPR w Płocku o przyznaniu dofinansowania i podpisaniu umowy. Maksymalne dofinansowanie przez PCPR może wynosić do 80% całkowitego kosztu zakupu sprzętu, minimalny udział własny osoby niepełnosprawnej wynosi 20%.

Osoba niepełnosprawna chcąc uzyskać dofinansowanie musi złożyć do PCPR wniosek wraz z niżej wymienionymi dokumentami:

  • orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub o zaliczeniu do osób niepełnosprawnych lub orzeczenie równoważne,
  • zaświadczenie lekarskie od lekarza specjalisty o stanie zdrowia ze wskazaniem ze względu na ten stan zdrowia potrzeby rehabilitacji w warunkach domowych na konkretnym sprzęcie rehabilitacyjnym (lekarz w zaświadczeniu musi podać konkretną nazwę sprzętu, o który może ubiegać się osoba niepełnosprawna),
  • ofertę kosztu ewentualnego zakupu sprzętu wskazanego przez lekarza specjalistę lub fakturę pro formę.

Wzory wniosków do pobrania:

Dofinansowanie do zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny dla Instytucji

O dofinansowanie zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny dla instytucji mogą ubiegać się osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, jeżeli spełnią m. in. następujące warunki:

  1. Prowadzą działalność na rzecz osób niepełnosprawnych przez okres co najmniej 2 lat przed dniem złożenia wniosku,
  2. Udokumentują posiadanie środków własnych lub pozyskanych z innych źródeł
    na sfinansowanie przedsięwzięcia w  wysokości nieobjętej dofinansowaniem ze środków PFRON

Wniosek składa się raz w roku.

Wysokość dofinansowania w sprzęt rehabilitacyjny wynosi do 80 % kosztów tego sprzętu, nie więcej jednak niż do wysokości pięciokrotnego przeciętnego wynagrodzenia.

Wniosek o dofinansowanie w sprzęt rehabilitacyjny dla przedsiębiorców należy złożyć  w terminie do 30 listopada roku poprzedzającego realizację zadania.

Wnioski są rozpatrywane do wyczerpania środków przewidzianych na ten cel,  po przekazaniu funduszy z PFRON.

Dofinansowanie nie może obejmować kosztów realizacji zadania poniesionych przed przyznaniem środków finansowych i zawarciem umowy o dofinansowanie ze środków Funduszu.

Dofinansowanie ze środków Funduszu nie przysługuje, jeżeli podmiot ubiegający się o dofinansowanie ma zaległości wobec Funduszu lub podmiot ten był, w ciągu ostatnich trzech lat przed złożeniem wniosku, stroną umowy zawartej z udziałem środków Funduszu i rozwiązanej z przyczyn leżących po stronie tego podmiotu. Ponadto dofinansowanie nie może obejmować kosztów realizacji zadania poniesionych przed przyznaniem środków finansowych i zawarciem umowy o dofinansowanie ze środków Funduszu.

Załączniki wymagane do wniosku:

  1. Aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego lub inny dokument potwierdzający status prawny Wnioskodawcy;
  2. Aktualny Statut/Regulamin – kserokopia poświadczona za zgodność z oryginałem przez osoby upoważnione do reprezentacji Wnioskodawcy;
  3. Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych;
  4. Oświadczenia Wnioskodawcy- załącznik do wniosku;
  5. W przypadku, gdy Wnioskodawca jest podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą:
    1. Zaświadczenie o pomocy de minimis otrzymanej w okresie obejmującym bieżący rok kalendarzowy oraz dwa poprzedzające go lata kalendarzowe albo oświadczenie o nieskorzystaniu z pomocy de minimis w tym okresie.
    2. Informacje o każdej pomocy innej niż de minimis, jaką otrzymał w odniesieni do tych samych kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą oraz na dany projekt inwestycyjny, z którym jest związana pomoc de minimis.
  6. W przypadku, gdy Wnioskodawca jest pracodawcą prowadzącym Zakład Pracy Chronionej, oprócz wyżej wymienionych załączników również:
    1. Potwierdzoną kopię decyzji w sprawie przyznania statusu zakładu pracy chronionej. Informację o wysokości oraz sposobie wykorzystania środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych za okres trzech miesięcy przed dniem złożenia wniosku.
    2. Zaświadczenie o pomocy de minimis otrzymanej w okresie obejmującym bieżący rok kalendarzowy oraz dwa poprzedzające go lata kalendarzowe albo oświadczenie o nieskorzystaniu z pomocy de minimis w tym okresie.
    3. Informacje o każdej pomocy innej niż de minimis, jaką otrzymał w odniesieniu do tych samych kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą oraz na dany projekt inwestycyjny, z którym jest związana pomoc de minimis.
  7. Ofertę cenową od sprzedawcy na planowany zakup urządzenia (faktura PRO FORMA).

Dofinansowanie do zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze

Przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze w przypadku posiadania orzeczenia i dofinansowania z NFZ osoba może zakupić przed uzyskaniem dofinansowania. Przedmioty ortopedyczne są to przedmioty niezbędne do samodzielnego i prawidłowego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej, tj.: protezy, ortezy, kołnierze, obuwie ortopedyczne, kule, laski, balkoniki, wózki inwalidzkie, foteliki do siedzenia dla dzieci, pełzaki, pionizator i inne. Środki pomocnicze są to przedmioty ułatwiające lub wspomagające funkcjonowanie osoby niepełnosprawnej, tj.: soczewki, szkła okularowe, pomoce optyczne, protezy oka, aparaty słuchowe, systemy FM, cewniki, pieluchomajtki, krtań elektryczna, protezy powietrzne, piersi, poduszki i materace przeciwodleżynowe i inne. Pełny wykaz przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych zawarty jest w rozporządzeniu Ministra Zdrowia.

Osoba niepełnosprawna chcąc uzyskać dofinansowanie do zakupu przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych musi złożyć do PCPR wniosek wraz z niżej wymienionymi dokumentami:

  • orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub o zaliczeniu do osób niepełnosprawnych lub orzeczenie równoważne,
  • ksero zlecenia wystawionego przez lekarza specjalistę wypełnionego w całości i podstemplowanego za zgodność z oryginałem przez sprzedawcę przedmiotu ortopedycznego lub środka pomocniczego (w przypadku ubiegania się o zwrot do comiesięcznego zaopatrzenia – karta rocznego zaopatrzenia w środki pomocnicze),
  • fakturę za zakupiony przedmiot ortopedyczny lub środek pomocniczy określający koszt całkowity zakupionego przedmiotu, kwotę opłaconą przez NFZ oraz udział własny pacjenta lub fakturę pro formę.

Ważne!

Wszystkie rzeczy zakupione przez osobę niepełnosprawną przed wydaniem orzeczenia o niepełnosprawności lub równoważnego nie podlegają dofinansowaniu.

Osoba niepełnosprawna może otrzymać pomoc do zakupu przedmiotu ortopedycznego i środka pomocniczego w wysokości:

  • Do 100% udziału własnego osoby niepełnosprawnej w ustalonym przez ministra zdrowia limicie ceny zakupywanego przedmiotu ortopedycznego lub środka pomocniczego.
  • Do 150% sumy ustalonego limitu i udziału własnego jeżeli rzeczywista cena zakupywanego przedmiotu ortopedycznego lub środka pomocniczego jest wyższa od ustalonego przez ministra zdrowia limitu.

Wzory wniosków do pobrania:

Wnioski o dofinansowanie wyżej wymienionych zadań ze środków PFRON należy składać do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Płocku, ul. Bielska 57 A, 09-400 Płock.

Szczegółowe informacje udzielane są w siedzibie centrum lub telefonicznie 24 267-68-34.

Złożenie wniosku nie jest równoznaczne z przyznaniem dofinansowania. Dofinansowanie będzie przyznawane do wyczerpania środków PFRON przyznanych powiatowi na realizację zadań na dany rok kalendarzowy. W przypadku znacznego niedoboru środków na dany rok, mogą zostać wprowadzone dodatkowe ograniczenia przy ubieganiu się o przyznanie dofinansowania.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 PCPR w Płocku. Projekt i wykonanie: Hedea.pl